Jdi na obsah Jdi na menu
 


Česká republika je vnitrozemský stát ve střední Evropě.

Sousedí na západě s Německem, na severu s Polskem, na východě se Slovenskem a na jihu s Rakouskem. Území Česka se skládá ze tří historických zemíČech, Moravy a Českého Slezska, přičemž od roku 1920 jsou součástí Čech a Moravy malé okrajové části původních Dolních Rakous, kterými jsou České Velenice s okolím (tzv. Vitorazsko), a Valticko s tzv. Dyjským trojúhelníkem.

Svrchovaný český stát byl obnoven 1. ledna 1969 pod názvem Česká socialistická republika jako součást federativní Československé socialistické republiky, začátkem devadesátých let opakovaně přejmenované. Název byl změněn na Česká republika od 6. března 1990 Ústavním zákonem České národní rady „O změně názvu České socialistické republiky“. 1. ledna 1993 zanikla Česká a Slovenská federativní republika, jejímž členem do té doby Česká republika byla, a nabyla účinnosti první Ústava České republiky.

Česká republika je členským státem Severoatlantické aliance (NATO) a v rámci Evropské unie (EU) také jedním ze čtyř států Visegrádské skupiny.